ABD, finans sektöründe yapay zeka kullanımını sorguluyor

AA

Yapay zekanın getirdiği fırsatlar ve riskler, kullanım kararını etkiliyor.

ABD Hazine Bakanlığı, finansal hizmetler sektöründe yapay zekanın kullanımları, fırsatları ve riskleri hakkında kamuoyundan bilgi talebinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bakanlığın siber güvenlik ve dolandırıcılık konusundaki son çalışmaları ve diğer federal kurumların girişimleri üzerine, finansal hizmetler sektöründe yapay zeka kullanımları ile sektör içinde yapay zeka gelişmeleri ve uygulamalarının sunduğu fırsatlar ile riskler hakkında kamuoyunun yorumlarının istendiği bildirildi.

ABD yapay zeka hakkında çeşitli bakış açıları arıyor

Hazinenin, söz konusu bilgi talebiyle bu alandaki anlayışını artırmayı amaçladığı vurgulanan açıklamada, konu hakkında çeşitli bakış açıları arandığı ve özellikle yapay zeka yeniliklerinin, finansal hizmetlere kapsayıcı ve eşit erişim sağlayan bir finansal sistemi teşvik etmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlamakla ilgilenildiği kaydedildi.

Yellen, finans alanında yapay zeka kaynaklı riskler konusunda uyardı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yapay zekanın finansal hizmetleri daha az maliyetli ve erişimi daha kolay hale getirmek gibi önemli fırsatları sunmasının yanı sıra önemli riskleri de beraberinde getirdiğini bildirdi.

“Belirli güvenlik açıkları ortaya çıkabilir”

Yellen, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin (FSOC) Brookings Enstitüsü ile düzenlediği Yapay Zeka ve Finansal İstikrar Konferansı’nda şöyle konuştu:

Yapay zeka modellerinin karmaşıklığı ve şeffaf olmaması, yapay zeka risklerini hesaba katan risk yönetimi çerçevelerinin yetersizliği ve birçok piyasa katılımcısının aynı verilere ve modellere güvenmesinden kaynaklanan bağlantılar nedeniyle belirli güvenlik açıkları ortaya çıkabilir.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir