Aynı adımı İsrail de atmalı

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanlığı Kabinesi dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının ardından özetle şunları söyledi:

KAAN ÖVGÜSÜ: Milli savaş uçağımız Kaan ikinci defa gökyüzüyle buluştu. Yılbaşından beri iki kez milletimizin gönlünü kabartan Tusaş’ı ve Savunma Sanayi Başkanlığını tebrik ediyorum.

AFRİKA İLE İŞ BİRLİĞİ: Bizden önce uzun yıllar ihmal edilen Afrika kıtasıyla ilişkilerimizi 2005’ten itibaren yoğunlaştırdık. Eğitim ve kültür alanında da işbirliğimizi güçlendiriyoruz. Dünyanın 198 farklı ülkesinden 340 bin öğrenci Türkiye’de yükseköğrenim görüyor. Türkiye ekonomisi için bu rakam yıllık 3 milyar dolardır. Türkiye’ye yabancı öğrenci gelmesin demek, devletimizin nüfuz alanı büyümesin, ülkemiz kabuğunu kırmasın demektir.

FAŞİST ÇAPULCULAR: Yurtseverlik, ülkemize sığınan mazlumlara zulmetmek değildir. Vatanına sahip çıkmak, ayrımcılık yapmak, yabancı turistleri, öğrencileri, sığınmacıları nefret objesi haline getirmek demek değildir. Yıllık 54.3 milyarlık gelirle turizmi baltalayan bu faşist çapulculara asla müsaade etmeyiz, etmeyeceğiz.

IRAK ZİYARETİ: 13 yıllık aradan sonra geniş bir heyetle gerçekleştirdiğimiz Irak ziyaretimiz, hem sonuçları hem de içerdiği mesajlar açısından tarihi öneme sahiptir. Ziyaretimizi 27 anlaşmayla taçlandırdık. Irak hükümetinin, PKK’yı yasaklı örgüt ilan etmesi, terörle mücadele bağlamında mühim bir adımdır. PKK’nın terör örgütü olarak ilan edilmesini beklediğimizi de ifade ettik. Kuzey Irak’taki terör bataklığını tamamen kurutana kadar mücadelemizi sabırla sürdüreceğiz. Irak ve Suriye operasyonlarımız neticesinde manevra alanı iyice daralan bölücü örgüte neşteri önümüzdeki süreçte vuracağız. Evlatlarımızın terörün olmadığı bir iklimde yaşamaları için ne gerekiyorsa onu yapmaktan çekinmeyeceğiz.

ATEŞKES TELKİNİ: Bizim telkinlerimizle Hamas’ın ateşkesi kabul ettiğini açıklamasından memnuniyet duyduk. Şimdi aynı adım İsrail tarafından da atılmalıdır. Tüm Batılı aktörleri İsrail yönetimine baskı yapmaya çağırıyorum. Biz dostlarımızın sayısını arttırmanın peşindeyiz. Bölgemizdeki hiçbir ülkeyle çözülemeyecek sorunumuz yok. Diyalog ve müzakerenin açamayacağı kapı olmadığı inancındayız. Yeter ki hüsnüniyetle yaklaşılsın, diplomasiye imkan tanısın. Gerisi biraz fedakarlıkla mutlaka gelecektir.

HUKUK ÖNÜNDE HESAP VERECEK: Beşiktaş’ta 29 işçi kardeşimiz göz göre göre hayatını kaybetti. Antalya’da 1 insanımızın vefat ettiği 7 kişinin yaralandığı teleferik faciası meydana geldi. İstanbul Küçükçekmece’de belediyenin açıp öylece bıraktığı su dolu çukura düşen 5 yaşındaki bir evladımız boğularak can verdi. Milletin yüreğine ateş düşürenler, hukuk önünde hesap verecektir.

RUHUNA GÖLGE DÜŞÜRDÜ: 1 Mayıs Türkiye’nin 78 ilinde 210 etkinlikle şölen havasında kutlandı. Samimi çağrılarımıza rağmen Saraçhane’den yansıyan bazı görüntüler 1 Mayıs’ın ruhuna gölge düşürmüştür.

‘Öğretmen atamalarını Bakanımız açıklayacak’

KARARLIYIZ: Bölgemizdeki savaşlar ve krizler bizi zorlasa da ekonomik programımızı kararlılıkla uyguluyoruz. Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısını çözmek için gerekli adımları atıyoruz. Doğru politikalarla enflasyonu tek haneye düşürmekte kararlıyız.

SON GÖRÜŞME: Bugün ayrıca atama bekleyen öğretmen adaylarımızın durumunu da mütalaa ettik. Milli Eğitim Bakanımız, Hazine Bakanımız ve Ekonomi Kurmaylarımıza son bir kez daha görüşecek. Ardından bakanlığımız yarın (bugün) atama dağılımlarını, başvuru takvimini ve süreci paylaşacaktır. Kısa zamanda inşallah atamayı da bilhassa Bakanımız açıklayacaktır.

Heniyye ile ateşkesi görüştü

Erdoğan, Kabine toplantısı öncesinde Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile telefon görüşmesi yaparak ateşkesi değerlendirdi. Sosyal medya hesabından Heniyye görüşmesine ilişkin paylaşımda bulunan Erdoğan, şu ifadelere yer verdi: “Sayın Heniyye ile görüşmemizde Gazze’deki çatışmaların ve şiddetin sona erdirilmesi için ortaya konan çabaları ele aldık. Hamas’ın ara buluculardan aldığı ateşkes önerisini onaylamasını değerlendirdik. Hamas’ın Türkiye’nin telkinleri ile verdiği kararı olumlu bulduğumuzu ifade ettiğim görüşmede, İsrail’in de kalıcı ateşkes için adım atması gerektiğini vurguladık. Batılı ülkeler başta olmak üzere tüm tarafları, ateşkes için İsrail’e gereken baskıyı yapmaya çağırıyorum.” Erdoğan, dün ayrıca Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdülfettah Abdülrahman El Burhan ile görüştü. Erdoğan, El Burhan’a oğlunun Ankara’da geçirdiği trafik kazası yaşamını yitirmesi nedeniyle taziye dileklerini iletti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir