Putin: Harkov’da tampon bölge kurduk

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin’e yaptığı resmi ziyaretin ikinci gününde, Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çatışmaların yoğunlaştığı ve bazı sınır bölgelerinin Rusya’nın kontrolüne girdiğine ilişkin haberlerin geldiği Harkov hakkında konuşan Putin, sınır bölgelerini korumak için burada bir tampon bölge oluşturduklarını, Harkov kentini ele geçirmenin mevcut planlarının parçası olmadığını savundu.

Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Rus lider, Rusya’nın Harkov’a yönelik son saldırılarının Ukrayna’nın sınırdaki Belgorod gibi bölgelere saldırılarına yanıt olduğunu ileri sürdü.

“HARKOV’U KONTROL ALTINA ALMAK GİBİ BİR PLAN YOK”

Putin, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Harkov yönünde ne olduğuna gelecek olursak! Bu, aynı zamanda onların da (Ukrayna) hatası çünkü Belgorod da dahil olmak üzere sınır bölgelerindeki yerleşim yerlerini maalesef bombalamaya devam ediyorlar. Orada siviller ölüyor. Doğrudan şehir merkezini, yerleşim yerlerini vuruyorlar. Ben kamuoyuna açık bir şekilde, eğer bu şekilde devam ederse bir güvenlik bölgesi, bir tampon bölge oluşturmak durumunda kalacağımızı söylemiştim. Yaptığımız bu.”

Putin, Rus güçlerinin Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti Harkov’u kontrol altına alma planı olup olmadığı sorusuna ise, “Harkov için bugün itibarıyla böyle bir plan yok.” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir